Problemy ze stopami

Ludzie z zespołem Marfana mają długie i smukłe stopy. Wyjątkowo długie kości i luźne więzadła mogą powodować osłabienie stóp i obniżenie siły nacisku podczas stania.

Niektóre problemy ze stopami wspólne dla zespołu Marfana to:

  • długie, cienkie stopy
  • płaskie stopy (bardzo niski łuk sklepienia) lub tzw. stopy wydrążone (bardzo wysoki łuk sklepienia). Płaskostopie może mieć łagodną, bezobjawową formę, jak również ciężką, prowadzącą do deformacji śródstopia tzw. przyśrodkowego przemieszczenia kostki przyśrodkowej, w konsekwencji prowadząc do złego ustawienia stawów kolanowych i biodrowych.
  • długie, młotkowate palce i związane z tym nieprawidłowe zginanie palców
  • modzele (grube warstwy skóry na spodzie stopy) spowodowane przez zbyt duży nacisk na jedną część stopy
  • zrosty (wzrost kości w pobliżu podstawy dużego palca)

 

Dużo osób z zespołem Marfana odczuwa bóle stóp i związane jest to często z dużym naprężeniem wysokiej, postawnej sylwetki na osłabione stopy.

Specjalistyczne leczenie problemów stóp związanych z zespołem Marfana zwykle nie jest konieczne. Podparcie łuku sklepienia stopy może poprawić chód lub zmniejszyć dyskomfort. Pomocne mogą być specjalne poduszki, wkładki lub ortezy. Zaleca się również noszenie butów z niskim obcasem, lub zupełnie płaskich. Kluczem jest wypróbowanie różnych stylów obuwia, aby znaleźć taki, który będzie wygodny.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, a może brakuje Ci jakiejś informacji? Napisz do mnie, odpowiem na każdy komentarz i na każdy email – redakcja@marfan.org.pl

To też może Ciebie zainteresować

Fenotyp MASS

Fenotyp MASS to zaburzenie tkanki łącznej podobne pod wieloma względami do zespołu Marfana. Ludzie...

czytaj dalej

Zobacz wpisy na blogu Marfanów