Jakie jest prawidłowe ciśnienie?

W tym poście możesz przeczytać m. innymi o:

Dlaczego są różne normy ciśnienia? Jakie powinno być ciśnienie u dzieci? Dlaczego warto rozważyć podawanie dzieciom sartanów i betablockerów?

Ciśnienie tętnicze nie jest stałe przez całe nasze życie. Na przykład u dzieci jest to zależne od wieku i od wagi. Oczywiście na to wszystko nakłada się kwestia dodatkowych chorób jakie mamy. Na przykład osoba chora na cukrzyce ma zupełnie inne normy niż osoba zdrowa.

Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca dla osób dorosłych, aby ciśnienie tętnice w spoczynku, mierzone w domu było poniżej 120/80. W przypadku kiedy ciśnienie w kilku pomiarach jest między 120/80 a 130/80 jest to lekko podwyższone ciśnienie krwi. W przypadku kiedy ciśnienie jest powyżej 130/80 jest to już pierwszy stopień nadciśnienia tętniczego. Pamiętaj, że już takie ciśnienie w przypadku chorób tkanki łącznej jakim jest zespół Marfana i jest szalenie niebezpieczne i może spowodować różnego rodzaju schorzenia w tym tętniaki aorty.

Dla najmłodszych są zupełnie inne normy i standardy. Najlepiej obrazują to siatki centylowe. Są one podobne do tych znanych zapewne każdemu z nas dotyczące wzrostu. W przypadku ciśnienia też takie są. I na przykład chłopiec w wieku 7 lat jego ciśnienie powinno wynosić 116/70, ale dla młodszych chłopców około 4 roku życia będzie to już 102/66. Jeszcze inaczej będzie to wyglądało jeżeli popatrzymy na siatkę centylową wg wysokości. Widać tutaj, że ciśnienie rzędu 100/60 u małych dzieci jest całkiem normalne i nie ma się czego bać. Wszystkie linki do siatek centylowych znajdziesz w opisie tego filmiku.

Szczególnie w przypadku dzieci z zespołem Marfana warto zwrócić na to uwagę przy decyzji o podawaniu leków stabilizujących prace serca jakimi są betablokery i losartany. Przy okazji powiem wam, że z wyników najnowszych badań o których mówiła prof. Ziółkowska z IP CZD na naszej konferencji, wynika, że po długotrwałym podawaniu losartanów i betablokerów znacząco spada ryzyko zdarzeń aortalnych. Więcej o tym możesz zobaczyć w relacji z naszego Sympozjum naukowego.

Jestem chory na zespół Marfana, mam dwójkę dzieci, które odziedziczyły tą chorobę po mnie. Lubię pomagać innym ludziom i tworzyć razem z innymi nowy lepszy Świat.

Masz pytanie?Napisz do nas: redakcja@marfan.org.pl

 

Zobacz pozostałe