Operacje klatki piersiowej

Wklęsła – szewska, inaczej lejkowata klatka piersiowa

Nie ma aparatu ani żadnego specjalistycznego sprzętu ortopedycznego, który mógłby naprawić wady klatki piersiowej (wklęśnięty mostek czyli klatka szewska, mostek wystający czyli klatka kurza czy asymetrie w obrębie klatki piersiowej) . Również ćwiczenia nie są w stanie pomóc przy takiej wadzie ponieważ wpływają one na pracę i wygląd mięśni, a nie struktur kostnych. Ćwiczenia zwłaszcza oddechowe są pomocne i pozwalają utrzymać sprawność mięśni, ale nie wyleczą problemu pacjenta. Jedyną opcją leczenia jest zabieg operacyjny. Poza względami kosmetycznymi przy decyzji o operacji dużą rolę odgrywają powody medyczne skłaniające ku potrzebie naprawy wklęsłej klatki piersiowej, która może uciskać płuca, serce i inne narządy wewnętrzne. Jeśli jest potrzeba wykonania takiego zabiegu, najlepiej wykonać go w dzieciństwie, po 10 roku życia. Operacja polega na podniesieniu mostka i żeber, wyprostowaniu ich i przytrzymaniu za pomocą metalowej płytki wygiętej w łuk, wprowadzonej pod mostek przez niewielkie otwory po obu stronach klatki piersiowej.  Czasem wprowadza się dwie takie płytki jeśli wada jest bardziej złożona. Końce płytki przymocowane są do żeber za pomocą szwów lub metalowego stabilizatora. Po operacji pozostają dwie niewielkie blizny po bokach klatki piersiowej. Zależnie od zoperowanej wady po kilku miesiącach a czasem nawet 2-3 latach płytka jest usuwana w ramach krótkiego pobytu w szpitalu. Ten zabieg operacyjny nazywany jest procedurą Nussa od nazwiska Donalda Nussa, który opisał ten rodzaj operacji w 1988 roku.

Po takim zabiegu mostek będzie wyglądał znacznie lepiej, choć zwykle nadal występują pewne nieprawidłowości w kształcie klatki piersiowej, których nie można całkowicie naprawić bez podejmowania nadmiernego ryzyka. W niektórych przypadkach deformacja może powrócić, jeśli zabieg przeprowadzony był w zbyt wczesnym okresie życia dziecka. Nie ma ustalonych granic wieku w zastosowaniu tego rodzaju zabiegu, jednak bierze się pod uwagę to by usuwanie płytek z mostka przypadało na koniec okresu wzrostu dziecka. Dobre wyniki uzyskuje się również u osób dorosłych.

Operacja Nussa nie jest obarczona poważnymi powikłaniami. Przy doświadczonym zespole operacyjnym zabiegi te zwykle są przeprowadzone bez powikłań i z dużym sukcesem.

Wystająca (kurza)klatka piersiowa

W przypadku wystającej klatki piersiowej gorset czasami może dać efekt popychając mostek do wewnątrz, zmieniając wzór wzrostu zewnętrznego, jednak ten sposób nie jest często używany. Kolejną opcją jest operacja. Obrót żeber i specyficzny kształt klatki piersiowej może być efektem ubocznym skoliozy. Jeśli wykonana zostanie operacja kręgosłupa, może dać ona również efekt wyprostowania żeber. Operacja samych żeber rzadko jest konieczna.

Photo by Tim Mossholder on Unsplash

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, a może brakuje Ci jakiejś informacji? Napisz do mnie, odpowiem na każdy komentarz i na każdy email – redakcja@marfan.org.pl

To też może Ciebie zainteresować

Fenotyp MASS

Fenotyp MASS to zaburzenie tkanki łącznej podobne pod wieloma względami do zespołu Marfana. Ludzie...

czytaj dalej

Zobacz wpisy na blogu Marfanów