Co to jest ciśnienie tętnicze?

W tym poście możesz przeczytać m. innymi o:

W tym odcinku opowiem co to jest ciśnienie krwi.

Co znajdziesz w dzisiejszym poście:

  • Czym jest ciśnienie krwi

  • Co to jest ciśnienie górne i dolne

Witam na kanale Marfan Polska. Ja nazywam się Paweł Czabak i jestem chory na zespół Marfana. To jest cykl kilkuminutowych filmików na temat mierzenia ciśnienia tętniczego. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat zespołu Marfana zapraszam do obejrzenia innych naszych materiałów.

W tym odcinku opowiem co to jest ciśnienie krwi.

Zacznijmy od podstaw, czym jest tak naprawdę ciśnienie krwi? Jest to nic innego jak siła z jaką krew napiera na ścianki tętnic. W przypadku zespołu Marfana jest to tym bardziej ważne i kluczowe, ponieważ jesteśmy narażeni na tętniaki i rozwarstwienia tętnic, szczególnie aorty. Zwykle pomiary ciśnienia wykonuje się na tętnicach ramiennych, ale są też urządzenia do pomiaru na przykład na nadgarstku, udach, podudziach.

Wynikiem pomiaru ciśnienia są dwie liczby np. 120/80 mmHg. Opisują one ciśnienie podawane w milimetrach słupka rtęci. Wynika to z analogowej, najbardziej dokładnej metody pomiaru ciśnienia ? rtęciowego. Czasami jeszcze można spotkać w gabinetach lekarskich takie urządzenia. Wracając do wyniku pomiaru. Pierwsza liczba określa ciśnienie skurczowe serca, czyi tzw. ciśnienie górne. Jest wynikiem skurczu lewej komory serca i wypychaniem krwi do aorty i dalej do pozostałych tętnic. Druga liczba to ciśnienie rozkurczowe, czyli potocznie nazywane dolnym i pokazuje ciśnienie jakie jest w tętnicach podczas rozkurczu serca. Czasami przy pomiarze ciśnienia mierzy się przy okazji puls, czyli liczbę uderzeń serca na minutę. 

Jestem chory na zespół Marfana, mam dwójkę dzieci, które odziedziczyły tą chorobę po mnie. Lubię pomagać innym ludziom i tworzyć razem z innymi nowy lepszy Świat.

Masz pytanie?Napisz do nas: redakcja@marfan.org.pl

 

Zobacz pozostałe