Przewlekłe bóle

Na tej stronie przeczytasz m. in. o:

Bolesne ale niestety typowe są częste przewlekłe, uporczywe i złośliwe bóle. Mogą one dotyczyć różnych struktur ciała, w których występuje tkanka łączna: stawów, ścięgien, mięśni, kości, więzadeł, głowy, a także kłucia w klatce piersiowej, bolesne skurcze wszelkich mięśni, nawet takich o których istnieniu nie każdy zdrowy wie. Niektórzy pacjenci z zespołem Marfana cierpią także na migreny.

Pochodzenie chronicznych bóli

Może mieć dwojaką etiologię, czyli albo wynikać bezpośrednio i tylko z przyczyny fizycznej, lub też może być objawem psychosomatycznym, który także należy leczyć. Z pewnością większość bóli jest związana z wadą tkanki łącznej. Jest ona bardziej podatna na pękanie, mikrouszkodzenia, a jej włókna mogą się nadmiernie rozciągać ale także przykurczać. Normalnym jest, że pacjent z chorobą tkanki łącznej ma część stawów hipermobilnych np. w dłoniach, ma przeprosty zwłaszcza łokciowe, jednocześnie cierpiąc na przykurcze np. mięśni nóg. Pacjent taki może cierpieć na inne schorzenia układu kostno-szkieletowego: rotacje np. w obrębie stawów biodrowych, dural ectasię, wyrośle chrzęstno-kostne, zwyrodnienia stawów. Bóle w obrębie klatki piersiowej mogą być spowodowane asymetrią klatki, skoliozą, ale zawsze trzeba je traktować poważnie i za każdym razem wykluczać ryzyko tętniaka czy rozwarstwienia aorty oraz odmy płucnej.

Pacjenci chorzy na przewlekłą genetyczna chorobę tkanki łącznej są też osobami o wiele bardziej zagrożonymi zaburzeniami psychicznymi.

Stany lekowe, depresja czy wszelkie lęki oraz nerwice mogą mieć różny sposób manifestowania, także w formie przewlekłego bólu. Każdy chroniczny ból trzeba leczyć. Nikt nie powinien cierpieć bez pomocy. Jest wiele metod leczenia bólu, więcej w zakładce: Leczenie przewlekłego bólu.

Photo by Aarón Blanco Tejedor on Unsplash

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, a może brakuje Ci jakiejś informacji? Napisz do mnie, odpowiem na każdy komentarz i na każdy email – redakcja@marfan.org.pl

To też może Ciebie zainteresować

Fenotyp MASS

Fenotyp MASS to zaburzenie tkanki łącznej podobne pod wieloma względami do zespołu Marfana. Ludzie...

czytaj dalej

Zobacz wpisy na blogu Marfanów