Dlaczego mierzyć ciśnienie?

W tym poście możesz przeczytać m. innymi o:

Dlaczego warto mierzyć ciśnienie krwi? Czy zawsze warto mierzyć? Dlaczego w zespole Marfana pomiary ciśnienia są tak ważne?

Jest kilka powodów dlaczego pomiary ciśnienia są ważne i to bez względu na wiek.

  1. Warto wiedzieć co w trawie piszczy. Nie każdy z nas zna swoje ciało na tyle był w stanie powiedzieć co się z nim dzieje. Często nadciśnienie jest nie wyczuwalne dla pacjenta, ponieważ pojawia się stopniowo a nie nagle i nasz organizm przyzwyczaja się do niego.
  2. W zespole Marfana, nieleczone nadciśnienie tętnicze może być bardzo niebezpieczne. Jak pewnie dobrze wiecie, jesteśmy narażeni na tętniaki aorty, szczególnie odcinki aorty wstępującej, łuku aorty. W naszym przypadku ciśnienie powyżej 140/90 mmHg jest bardziej niebezpieczne niż w przypadku zdrowych osób.
  3. Nadciśnienie tętnicze może być przyczyną lub konsekwencją wielu innych chorób, dlatego warto sobie samodzielnie mierzyć ciśnienie, nie tylko w gabinecie lekarskim. A propos to często mamy wyższe ciśnienie w gabinecie ze względu na stres, dlatego warto robić pomiary również w domu.

Jestem chory na zespół Marfana, mam dwójkę dzieci, które odziedziczyły tą chorobę po mnie. Lubię pomagać innym ludziom i tworzyć razem z innymi nowy lepszy Świat.

Masz pytanie?Napisz do nas: redakcja@marfan.org.pl

 

Zobacz pozostałe