Wady klatki piersiowej

Na tej stronie przeczytasz m. in. o:

Dwie najczęstsze nieprawidłowości w budowie klatki piersiowej związane z zespołem Marfana obejmują mostek i spowodowane są nadmierną długością żeber. Często nie są widoczne od razu po urodzeniu, rozwijają się w dzieciństwie i pogłębiają w okresie intensywnego wzrostu.

  • Lejkowata klatka piersiowa (nazywaną również szewską) występuje wtedy, gdy mostek przemieszczony jest do wewnątrz klatki piersiowej. Deformacja ta rozwija się w różnym stopniu u wielu osób z zespołem Marfana, szacuje się że u ok. 60% pacjentów z ZM. U większości osób z lejkowatą klatką piersiową nie występują żadne dysfunkcje z tym związane, jednak przy dużym nasileniu deformacji mogą występować problemy ze strony układu krążenia, oraz układu oddechowego. Może wiązać się to ze zmniejszoną czynnościową pojemnością płuc i z uciskiem na serce. Z tych względów, a często także ze względów estetycznych osoby z lejkowatą klatką piersiową decydują się na zabieg operacyjny.
  • Kurza (wystająca) klatka piersiowa występuje wtedy gdy mostek przemieszczony jest na zewnątrz klatki piersiowej. Ta deformacja zwykle nie powoduje ucisku serca ani płuc, jednak może powodować dyskomfort kosmetyczny. Zdarza się również, że chorzy na zespół Marfana mają wklęsłą po jednej stronie klatkę piersiową, wystającą z drugiej strony.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, a może brakuje Ci jakiejś informacji? Napisz do mnie, odpowiem na każdy komentarz i na każdy email – redakcja@marfan.org.pl

To też może Ciebie zainteresować

Fenotyp MASS

Fenotyp MASS to zaburzenie tkanki łącznej podobne pod wieloma względami do zespołu Marfana. Ludzie...

czytaj dalej

Zobacz wpisy na blogu Marfanów