Skrzywienie kręgosłupa – skolioza

Na tej stronie przeczytasz m. in. o:

Występuje u ok. połowy pacjentów z zespołem Marfana, 6 na 10 osób zdiagnozowanych ma skoliozę, ale tylko 1 na 3 osoby potrzebuje leczenia operacyjnego tej przypadłości. Skolioza to wygięcie kręgosłupa w jedną stronę, zazwyczaj w kształcie litery S. Skolioza może wystąpić w każdej części kręgosłupa, jednak zazwyczaj związana jest z górną częścią kręgosłupa osoby chorej. Skolioza powstaje wtedy, gdy więzadła kręgosłupa są zbyt luźne by utrzymać kręgi w odpowiednim miejscu. Również szybki wzrost u dziecka z zespołem Marfana ma wpływ na wzrost skrzywienia kręgosłupa. Zdarza się to również często w okresie dojrzewania nastolatka.

Skolioza może występować w postaci łagodnej do ciężkiej, w zależności od wielkości skrzywienia. Małe skrzywienie (do 20 stopni) u nastolatka ma niewielkie szanse na pogorszenie w późniejszym życiu. Umiarkowane skrzywienie (od 20 do 40 stopni) ma większą szansę na pogłębienia skrzywienia u dziecka i u nastolatka. Duże skrzywienie kręgosłupa (powyżej 40 stopni) prawie na pewno pogorszy się zarówno u dziecka jak i u osoby dorosłej. Spowodowane jest to tym, iż kręgosłup jest już tak wykrzywiony, że siły grawitacji będą to jeszcze pogłębiać.

Każde dziecko z zespołem Marfana powinno być corocznie sprawdzane przez lekarza pediatrę/ortopedę pod względem możliwości wystąpienia skoliozy. Jeśli dziecko nie wykazuje objawów skoliozy w wieku kilkunastu lat, prawdopodobnie nie rozwinie się ona w znacznym stopniu w późniejszym życiu. Skolioza rzadko zaczyna występować w wieku dojrzałym.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, a może brakuje Ci jakiejś informacji? Napisz do mnie, odpowiem na każdy komentarz i na każdy email – redakcja@marfan.org.pl

To też może Ciebie zainteresować

Fenotyp MASS

Fenotyp MASS to zaburzenie tkanki łącznej podobne pod wieloma względami do zespołu Marfana. Ludzie...

czytaj dalej

Zobacz wpisy na blogu Marfanów