Nadmierna męczliwość

Na tej stronie przeczytasz m. in. o:

Przemęczenie jest częstym, subiektywnym  objawem towarzyszącym Zespołowi Marfana. Może ono powodować: uczucie znużenia,  bóle w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, duszności, bladość, trudności w poruszaniu się, niedomagania, senność czy omdlenia. Odczucie zmęczenia zwiększa się wraz z wysiłkiem, a poprawia się poprzez odpoczynek. Męczliwość w ZM może być spowodowana także obniżonym napięciem mięśniowym czy przyjmowanymi lekami.

Jest to objaw, który sprawia trudności nie tylko podczas aktywności ruchowej, ale również aktywności mentalnej wywołując trudności z koncentracją. Może to bardzo przeszkadzać zwłaszcza w pracy, w związku z czym część chorych z niej rezygnuje lub zostaje zwolnionymi.

Najlepszym sposobem na przemęczenie jest unikanie nadmiernego wysiłku, odpoczynek, odprężenie się poprzez słuchanie muzyki, czytanie ciekawej książek, wizualizacje, unikanie stresu, zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu, wystrzeganie się kofeiny, alkoholu. Sposobem na ograniczenie czynników wywołujących u dziecka nadmierną męczliwość może być również:

  • Ograniczenie dźwigania plecaka.
  • Dopasowanie rozkładu zajęć tak, aby pozwolić mu na odpoczynek.
  • Jeżeli jest taka możliwość to zakupienie dwóch kompletów książek ? jedne trzymane w domu, drugie w szkole, aby dziecko nie musiało ich dźwigać.
  • Zmodyfikowanie programu w-f lub zaproponowanie zajęć alternatywnych dla w-f.

Photo by Ryan Stone on Unsplash

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, a może brakuje Ci jakiejś informacji? Napisz do mnie, odpowiem na każdy komentarz i na każdy email – redakcja@marfan.org.pl

To też może Ciebie zainteresować

Fenotyp MASS

Fenotyp MASS to zaburzenie tkanki łącznej podobne pod wieloma względami do zespołu Marfana. Ludzie...

czytaj dalej

Zobacz wpisy na blogu Marfanów