Elastyczne stawy

Na tej stronie przeczytasz m. in. o:

Aż ok. 85% dzieci oraz ok 50% dorosłych z zespołem Marfana charakteryzuje nadmierna ruchomość stawów. Może dotyczyć wszystkich stawów, choć najczęściej występuje ona w stawach łokciowych, kolanowych (powodując często tzw. przeprosty czyli nadmierne wygięcie kończyny do tyłu) oraz w stawach śródręcza. Wiotkość stawów może powodować większą męczliwość mięśni oraz ból, utrudniać wykonywanie niektórych czynności – pisanie, podnoszenie przedmiotów. Stawy są również bardziej podatne na zwichnięcia, jednak z racji tego iż osoby z zespołem Marfana ograniczają intensywną aktywność fizyczną ze względu na osłabione serce i aortę, zwichnięcia te nie występują zazwyczaj częściej niż w zdrowej populacji. Stawy osób z zespołem Marfana nie są w żaden sposób osłabione tylko zbyt luźne.

W okresie niemowlęcym nadmierna ruchomość stawów może powodować opóźnienie rozwoju ruchowego i często wymaga rehabilitacji.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, a może brakuje Ci jakiejś informacji? Napisz do mnie, odpowiem na każdy komentarz i na każdy email – redakcja@marfan.org.pl

To też może Ciebie zainteresować

Fenotyp MASS

Fenotyp MASS to zaburzenie tkanki łącznej podobne pod wieloma względami do zespołu Marfana. Ludzie...

czytaj dalej

Zobacz wpisy na blogu Marfanów