Wady zgryzu

Na tej stronie przeczytasz m. in. o:

Problemy dentystyczne, które można spotkać u osób z zespołem Marfana związane są często z występowaniem u osób chorych wąskiego, wysokiego tzw. gotyckiego podniebienia. Obejmują one zazwyczaj:

  • Stłoczone zęby – główna kość w górnej szczęce jest dosyć wąska, co może prowadzić do stłoczenia zębów (zęby przekręcają się, nie mogą pomieścić się w rzędzie w szczęce)
  • Zgryz boczny – występuje wtedy kiedy górne zęby wyrównują się w dolnych zębach podczas gryzienia i spowodowany jest wysokim, wąskim kształtem podniebienia.
  • zespół stawu skroniowo-żuchwowego – staw skroniowo-żuchwowy to zawias łączący szczękę z czaszką. Zniekształcony staw lub zwiotczałe więzadła utrzymujące ten staw w miejscu mogą powodować szereg problemów znanych jako zespół stawu skroniowo-żuchwowego (zablokowanie szczęki gdy jest ona szeroko otwarta, ból podczas żucia, trzaskanie stawów gdy usta są otwarte). Najprawdopodobniej osoby z ZM są bardziej podatne na takie problemy, ale nie zostało to dokładnie zbadane.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, a może brakuje Ci jakiejś informacji? Napisz do mnie, odpowiem na każdy komentarz i na każdy email – redakcja@marfan.org.pl

To też może Ciebie zainteresować

Fenotyp MASS

Fenotyp MASS to zaburzenie tkanki łącznej podobne pod wieloma względami do zespołu Marfana. Ludzie...

czytaj dalej

Zobacz wpisy na blogu Marfanów