Wysoka i bardzo szczupła sylwetka

Na tej stronie przeczytasz m. in. o:

Osoby z zespołem Marfana zazwyczaj, choć nie zawsze, są wysokie i szczupłe. U osób chorujących na ZM dochodzi do nadmiernego wzrostu kości długich (kości kończyn). Średni osiągany wzrost osób z zespołem Marfana wynosi powyżej 190 cm dla mężczyzn i 175 cm dla kobiet. Szybkie tempo wzrostu utrzymuje się przez cały okres rozwoju dziecka. Uwagę należy zwrócić też na to, że nie wszystkie osoby z zespołem Marfana mogą wydawać się wysokie w porównaniu do ogólnej populacji, jednak są zwykle wyższe niż inni, zdrowi członkowie ich rodziny.

Również smukła, szczupła sylwetka jest charakterystyczna dla osób chorych na ZM. Wiele z nich ma znaczne niedobory masy ciała. Zmniejszona ilość tkanki tłuszczowej, pomimo spożywania odpowiednio zbilansowanych posiłków jest typowa dla osób chorych na ZM, a przyczyny takiego stanu rzeczy nie są do końca zbadane  i wyjaśnione.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, a może brakuje Ci jakiejś informacji? Napisz do mnie, odpowiem na każdy komentarz i na każdy email – redakcja@marfan.org.pl

To też może Ciebie zainteresować

Fenotyp MASS

Fenotyp MASS to zaburzenie tkanki łącznej podobne pod wieloma względami do zespołu Marfana. Ludzie...

czytaj dalej

Zobacz wpisy na blogu Marfanów