Bolesne ale niestety typowe są częste przewlekłe, uporczywe i złośliwe bóle. Mogą one dotyczyć różnych struktur ciała, w których występuje tkanka łączna: stawów, ścięgien, mięśni, kości, więzadeł, głowy, a także kłucia w klatce piersiowej, bolesne skurcze wszelkich mięśni, nawet takich o których istnieniu nie każdy zdrowy wie. Niektórzy pacjenci z zespołem Marfana cierpią także na migreny.
Pochodzenie chronicznych bóli
Może mieć dwojaką etiologię, czyli albo wynikać bezpośrednio i tylko z przyczyny fizycznej, lub też może być objawem psychosomatycznym, który także należy leczyć. Z pewnością większość bóli jest związana z wadą tkanki łącznej. Jest ona bardziej podatna na pękanie, mikrouszkodzenia, a jej włókna mogą się nadmiernie rozciągać ale także przykurczać. Normalnym jest, że pacjent z chorobą tkanki łącznej ma część stawów hipermobilnych np. w dłoniach, ma przeprosty zwłaszcza łokciowe, jednocześnie cierpiąc na przykurcze np. mięśni nóg. Pacjent taki może cierpieć na inne schorzenia układu kostno-szkieletowego: rotacje np. w obrębie stawów biodrowych, dural ectasię, wyrośle chrzęstno-kostne, zwyrodnienia stawów. Bóle w obrębie klatki piersiowej mogą być spowodowane asymetrią klatki, skoliozą, ale zawsze trzeba je traktować poważnie i za każdym razem wykluczać ryzyko tętniaka czy rozwarstwienia aorty oraz odmy płucnej.
Pacjenci chorzy na przewlekłą genetyczna chorobę tkanki łącznej są też osobami o wiele bardziej zagrożonymi zaburzeniami psychicznymi.
Stany lekowe, depresja czy wszelkie lęki oraz nerwice mogą mieć różny sposób manifestowania, także w formie przewlekłego bólu. Każdy chroniczny ból trzeba leczyć. Nikt nie powinien cierpieć bez pomocy. Jest wiele metod leczenia bólu, więcej w zakładce: Leczenie przewlekłego bólu.
Photo by Aarón Blanco Tejedor on Unsplash